Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Ekonomia > Bezrobocie i jego przyczyny

Bezrobocie i jego przyczyny

Raz po raz w telewizji można usłyszeć o poziomie bezrobocia, podawane są różne wskaźniki, oraz wszelkie możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy. Jednak bezrobocie to bynajmniej nie jest brak pracy dla ludzi. Praca może i jest, jednak wskaźnik bezrobocia, to ilość ludzi pozostająca bez pracy zgodnej ze swoim wykształceniem czy predyspozycjami, w określonym czasie czy przy określonej ilości dostępnych miejsc pracy.

Przyczyny bezrobocia mogą być różnorodne. Z reguły za brak pracy obwinia się rząd. Może i jest to słuszne założenie, jednak na pewno nie jedyne. Bowiem w dużej mierze problem bezrobocia stwarzany jest przez nas, bo nie potrafimy sobie poradzić z życiem w momencie kiedy stracimy pracę. Dlatego w dużej mierze to, czy będziemy pracować czy nie, zależy tylko i wyłącznie od nas. Bowiem największą przyczyną bezrobocia jest niewątpliwie to, że nie chcemy pracować, bądź aktualne oferty pracy nie spełniają naszych wymagań. W ten sposób, mimo sporych ilości różnych ofert pracy, nasz status bezrobotnego wcale się nie zmienia.

Inną przyczyną jest przesyt na rynku ludzi z tym samym wykształceniem. Jeśli uczelnie wypuszczą na rynek niezliczone ilości ludzi z wykształceniem matematycznym, czy humanistycznym, to nie ma co się dziwić, że nagle dla większości z nich nie ma w tym kraju pracy. Jest to dość istotny problem, bowiem w rzeczy samej, uczelnie zamiast ułatwiać życie poprzez zagwarantowanie młodemu człowiekowi odpowiedniego wykształcenia, kształcą po prostu rzesze młodych bezrobotnych i przygotowują do życia bez pracy.

Oczywiście przyczyn bezrobocia można by wymieniać naprawdę sporo. Cześć z nich jest związana z panującym w naszym kraju systemem rządów, systemem szkolnictwa, czy ogólnie z państwem, zaś niektóre z nich to po prostu czynniki za które sami jesteśmy odpowiedzialni.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.