Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Biznes i gospodarka > Budżet państwa

Budżet państwa

Najważniejszym rangą planem finansowym polityki danego państwa jest niewątpliwie jego budżet. To również najważniejsze narzędzie polityki społecznej, które uwzględnia planowane dochody i wydatki państwa, które będą miały się pojawić w następnym roku budżetowym. Ze strony dochodów pojawiają się takie wpływy jak te z podatków pośrednich i bezpośrednich, dochodów nieopodatkowanych, dochodów z prywatyzacji a także dochodów zagranicznych. Natomiast jeśli chodzi o wydatki to stanowią je przede wszystkim różnego rodzaju koszty dotacji, obsługi długu publicznego, a także obsługi strefy budżetowej, oraz rozliczenia z bankami, subwencje dla gmin, czy chociażby rezerwy ogólne.

Budżet państwa może być określony jako pewne zestawienie wszelkich dochodów i wydatków, a także rozchodów i przychodów danego państwa w określonym okresie czasowym. Jest to najważniejszy plan finansowy państwa, bowiem dzięki niemu możliwe są dalsze plany związane z funkcjonowaniem systemu politycznego, oraz ustalane są kroki, jakie będą podejmowane zgodnie z danym budżetem. Budżet państwa musi zostać autoryzowany przez parlament a także przez organy samorządu terytorialnego. Za podstawę stworzenia takiego budżetu, uważa się ustawę przyjmowaną przez parlament upoważniający rząd do realizacji dochodów i wydatków określonych w ustawie.

Budżet państwa musi uwzględniać przede wszystkim przychody i rozchody następujących instytucji państwowych: sądów i trybunałów, a także administracji rządowej. Jeśli chodzi o dokładniejsze rozumienie budżetu państwa, to może być ono rozłożone na trzy główne aspekty: ekonomiczny, prawny, oraz techniczny.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.