Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Podatki i ubezpieczenia > Czym jest podatek dochodowy?

Czym jest podatek dochodowy?

Każdy obywatel państwa, oprócz przysługujących mu praw, posiada również różnego rodzaju obowiązki, które koniecznie musi wypełniać, aby jego funkcjonowanie w pańtwie było legalne, oraz przede wszystkim, aby państwo mogło funkcjonować. Takim obowiązkiem, który spełnić musi każdy pracujący obywatel naszego kraju na pewno jest płacenie podatków. Najbardziej charakterystycznym, oraz budzącym najwięcej sprzeciwów rodzajem podatków jest niewątpliwie podatek dochodowy. To właśnie obowiązek tej składki powoduje bardzo często opór podatkowy.

Podatek dochodowy jest obowiązkowym świadczeniem każdej osoby fizycznej lub prawnej na rzecz państwa, które to zależne jest od dochodu danej osoby oraz wykorzystanych odliczeń. W każdym kraju prawo podatkowe w tej kwestii działa nieco inaczej. W Polsce jednak wyróżniamy pojęcia podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. W sumie chodzi o to, że z każdego naszego zarobku, z którego odliczone są wszelkie inne składki, musimy odliczyć jeszcze podatek dochodowy.

Obowiązek płacenia podatków, zwłaszcza zaś dochodowego budzi spory przeciw. Zjawisko to nazywa się potocznie oporem podatkowym. Mianowicie, jest to ogólnie pojęta niechęć do uiszczania obowiązkowych świadczeń finansowych na rzecz państwa, a zwłaszcza zaś płacenia podatku dochodowego. Dzieje się tak głównie przez zbyt wysokie stawki owych świadczeń przez co obywatel wyraża swój opór albo w sposób legalny czyli przez manifestację, zmianę preferencji wyborczej czy obchodzenie prawa podatkowego, lub w sposób nielegalny poprzez uchylanie się od obowiązku płacenia takiego podatku.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.