Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Finanse i zarządzanie > Czym jest przedmiot zarządzania?

Czym jest przedmiot zarządzania?

Przyjęło się powszechnie, że podmiotem zarządzania jest to, co wyznacza cele w danej dziedzinie. Dobrym przykładem do tego może być instytucja wojskowa, której głównym zadaniem jest spełnienie konkretnej misji, jasno określonej, jednak ani nie przez nich, ani nie przez ich dowódców. Na tym etapie formułowane są jedynie zadania, które należy wykonać, a także wartości docelowe, czyli przypuszczalne wyniki, do których osiągnięcia się dąży. Wszystko to składa się na odpowiednią organizację, która na podanym przykładzie jest idealnym środkiem do osiągania wyznaczonych sobie celów. To właśnie ona stanowi główny przedmiot zarządzania. Można jednak wyróżnić inne przedmioty zarządzania posiadające własną tożsamość i może to być gospodarstwo, grupa ludzi, bądź jakaś jednostka. Zajmują się one wypełnianiem tradycyjnych funkcji zarządzania, czyli przedmiot zarządzania, który posiada własną tożsamość jest generalnie podmiotem zarządzania.

Oczywiście istnieją pewne wyjątkowe przypadki kiedy następuje wyjątek od tej reguły. Jeśli np. zarządzamy własnym budżetem i stanowimy pojedynczą jednostkę, albo też prowadzimy gospodarstwo, które jest samowystarczalne, to osiąganie określonych celów i zaplanowanych wyników zależy nie tylko do nas, ale również częściowo od innych podmiotów. W ten sposób łatwo dojść do wniosku, ze zarządzanie obejmuje również relacje podmiotu z otoczeniem.

Istotnym przedmiotem zarządzania są zasoby, które każdy podmiot w swoim działaniu wykorzystuje. Za najważniejsze zasoby uważa się oczywiście zasoby ludzkie czyli siła robocza i jej predyspozycje czy kwalifikacje, zasoby finansowe, które również są ważne, jak i aktywa materialne, oraz czas. Także zasoby środowiska naturalnego oraz zasoby niematerialne takie jak licencje czy prawa autorskie są coraz częściej wykorzystywane w zarządzaniu.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.