Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Ekonomia > Czym różni się podaż od popytu?

Czym różni się podaż od popytu?

W ekonomii funkcjonują dwa bardzo do siebie podobne zagadnienia takie jak podaż i popyt. Bardzo wielu przeciętnych obywateli naszego kraju często myli ze sobą te pojęcia, bowiem są one etymologicznie podobne. Często również myli się je ze sobą, bowiem ciężko odróżnić kiedy następuje podaż, a kiedy popyt. Mimo że te dwa pojęcia są ze sobą bardzo blisko związane i od siebie zależne, to jednak oznaczają coś zupełnie innego. Inne bowiem czynniki warunkują wzrost popytu, a inne wzrost podaży.

Popyt jest to zainteresowanie danym produktem czy usługą ze strony konsumentów w określonym czasie i przy określonych warunkach rynkowych. Oznacza to mniej więcej to, że pojawia się bardzo intensywne zainteresowanie danym produktem bez względu na jego cenę, czy dostępność. Zdarza się to w czasach, kiedy danego towaru czy usługi jest na rynku bardzo mało, albo w przypadku kiedy drastycznie wrasta cena jakiegoś dobra, np. ostatnim czasem było to widoczne w przypadku cukru, którego cenę napędzały głównie media. Jednak paradoksem tego wszystkiego było to, że cena wzrastała głównie przez zainteresowanie ze strony konsumentów, bowiem im więcej ludzie cukru kupowali, tym wyższa była cena produktu.

Podaż natomiast jest to ilość dóbr, które producent jest w stanie zaoferować przy określonej cenie, przy innych warunkach niezmiennych, charakteryzujących aktualną sytuację na rynku. Warto zwrócić uwagę na prawo podaży, które mówi, że wielkość podaży danego towaru ulega zwiększeniu, jeśli wzrasta jego cena, natomiast obniżaniu się ceny towarzyszy spadek wielkości podaży. Poziom wielkości podaży, tak jak poziom wielkości popytu nie zależy tylko od ceny towaru.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.