Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Kredyty i oszczędności > Czym się różni pożyczka od kredytu?

Czym się różni pożyczka od kredytu?

Pożyczka i kredyt to, zdawać by się mogło, dwa bardzo podobne do siebie terminy, a nawet znaczące pewnie to samo. Jednak nie ma nic bardziej mylnego niż przekonanie, że kredyt to, to samo, co pożyczka. Bowiem każde z tych zagadnień, mimo że etymologicznie może mieć znaczenie takie samo, to jednak w sensie bankowości i prawa to dwie całkiem różne rzeczy. Różnią się one bowiem każdym aspektem i nie należy pochopnie się decydować na jedno, albo drugie, bez poznania czy każde z nich jest oraz jakie niesie ze sobą konsekwencje.

Pierwsze różnice między pożyczką, a kredytem widać już w kwestiach umowy. W momencie gdy umowa o pożyczkę jest zawierana na podstawie prawa kodeksu cywilnego, to umowa kredytowa opiera się przede wszystkim na prawie bankowym. W ten sposób to banka ustala jakie reguły będą w niej zawarte i na jakich zasadach kredytobiorca zaciąga kredyt. Banki bowiem nie chcą być stratne, jednak jest to w tym przypadku dobra opcja również dla konsumenta, który może być pewien, że nie zostanie oszukany i pobiera kredyt w bezpiecznym miejscu. W przypadku pożyczki może ona być zaciągnięcia niekoniecznie w banku. Z reguły pożyczkami zajmują się instytucje pozabankowe.

Ponadto, umowa o pożyczkę, jeśli jej kwota nie przekracza dwóch tysięcy złotych może być zawarta w formie ustnej. Jest to o tyle niebezpieczne, że warunki takiej umowy mogą być zmieniane na niekorzyść konsumenta. No i istną różnicą jest to, że pożyczać można nie tylko pieniądze, ale również przedmioty materialne czy aktywa. W przypadku kredytu przedmiotem są zawsze pieniądze, chyba, że zawieramy umowę o kredyt hipoteczny czy kredyt, który związany jest z posiadaniem przez nas jakiejś nieruchomości czy np. samochodu.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.