Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Podatki i ubezpieczenia > Czym właściwie jest akcyza?

Czym właściwie jest akcyza?

Akcyza, a inaczej podatek akcyzowy, to współcześnie podatek, który gwarantuje budżetowi państwa niesamowicie łatwy wpływ pieniędzy. Wszystko przez to, że podatkowi akcyzowemu podlega coraz więcej różnego rodzaju artykułów konsumpcyjnych, które to są bardzo często wykorzystywane przez ludzi. Jest to bardzo łatwy zarobek dla państwa, jednak niekoniecznie państwo jest w stanie go wykorzystać odpowiednio. Warto więc bliżej przyjrzeć się zagadnieniu i dowiedzieć się czym jest akcyza, oraz przeanalizować, w jaki sposób może być wykorzystywana w naszym państwie.

Akcyza jest podatkiem pośrednim. Nakładany jest na niektóre wyroby konsumpcyjne. Głównym celem nakładania akcyzy na towary jest ograniczenie konsumpcji różnego rodzaju dóbr, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, czy to psychicznego, czy fizycznego człowieka, a także na dobra, których rezerwy mogą ulec wyczerpaniu. W ten sposób akcyza nakładana jest na takie dobra, jak dobra infrastrukturalne czyli energia elektryczna czy paliwa, albo dobra konsumowane na masową skalę czyli używki takie jak alkohol czy papierosy.

Jeśli chodzi o prawo Unii Europejskiej, które dotyczy akcyzy, to zgodnie z nim podatek od niektórych towarów podlega harmonizacji. Oznacza to, że istnieją wspólne zasady produkcji, przemieszczania i przechowywania wszelkich wyrobów akcyzowych, a także wymiar i pobór akcyzy od tych wyborów. Oczywiście istnieją produkty akcyzowe niezharmonizowane i są to między innymi samochody, kosmetyki, futra zwierzęce, broń, perfumy, dezodoranty czy karty do gry. Ponadto, stawki akcyzy na poszczególne wyroby są określane przez dane państwa członkowskie, jednak nie powinny być one niższe niż poziomy ustalone w uchwalonych dyrektywach unijnych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.