Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Podatki i ubezpieczenia > Inne rodzaje podatków

Inne rodzaje podatków

Istnieje bardzo obszerny podział podatków, które w Polsce każdy obywatel musi uiszczać, jeśli tylko dany podatek go dotyczy. Inne rodzaje podatków Jest to jeden z wielu obowiązków każdej osoby fizycznej lub prawnej w naszym państwie i należy się temu podporządkować. Jaki więc istnieje podział podatków?

Istnieje klasyfikacja podatków według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Pierwszym szczebelkiem tej klasyfikacji jest oczywiście jeden z ważniejszych podatków w naszym państwie czyli podatek dochodowy. Następnie podatki dochodowe dzielimy na PIT – czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, oraz podatek CIT – czyli podatek dochodowy od osób prawnych. Inne rodzaje podatków Następne w kolejności są wszelakie obowiązkowe składki ubezpieczeniowe, zdrowotne itp. Potem pojawia się opodatkowanie własności, które z kolei rozwarstwia się na podatki od nieruchomości czyli podatek rolny, zwany inaczej gruntowym, a także podatek leśny od terenów określonych jako leśne. Oprócz tego opodatkowanie własności dotyczy również spadki i darowizny.

Następnie dochodzimy do podatków od towarów i usług. I tutaj mamy podział na trzy główne rodzaje takiego podatku. Pierwszym z nich jest podatek od wartości dodanej czyli znany wszystkim VAT, następnie akcyza czyli podatek pobierany od spożycia niektórych artykułów i pobiera się do od przedsiębiorcy wliczającego go w cenę towaru, no i trzeba pamiętać o cle, które to jest podatkiem granicznym od towarów. Inne rodzaje podatków Oprócz tego wyróżniamy na kolejnym szczebelki tej klasyfikacji podatki inne, czyli podatek od posiadania psa, który obecnie został przemianowany na opłatę; podatek od środków transportowych; podatek od czynności cywilnoprawnych; a także podatek od gier.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.