Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Podatki i ubezpieczenia > Inne rodzaje podatków

Inne rodzaje podatków

Istnieje bardzo obszerny podział podatków, które w Polsce każdy obywatel musi uiszczać, jeśli tylko dany podatek go dotyczy. Jest to jeden z wielu obowiązków każdej osoby fizycznej lub prawnej w naszym państwie i należy się temu podporządkować. Jaki więc istnieje podział podatków?

Istnieje klasyfikacja podatków według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Pierwszym szczebelkiem tej klasyfikacji jest oczywiście jeden z ważniejszych podatków w naszym państwie czyli podatek dochodowy. Następnie podatki dochodowe dzielimy na PIT – czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, oraz podatek CIT – czyli podatek dochodowy od osób prawnych. Następne w kolejności są wszelakie obowiązkowe składki ubezpieczeniowe, zdrowotne itp. Potem pojawia się opodatkowanie własności, które z kolei rozwarstwia się na podatki od nieruchomości czyli podatek rolny, zwany inaczej gruntowym, a także podatek leśny od terenów określonych jako leśne. Oprócz tego opodatkowanie własności dotyczy również spadki i darowizny.

Następnie dochodzimy do podatków od towarów i usług. I tutaj mamy podział na trzy główne rodzaje takiego podatku. Pierwszym z nich jest podatek od wartości dodanej czyli znany wszystkim VAT, następnie akcyza czyli podatek pobierany od spożycia niektórych artykułów i pobiera się do od przedsiębiorcy wliczającego go w cenę towaru, no i trzeba pamiętać o cle, które to jest podatkiem granicznym od towarów. Oprócz tego wyróżniamy na kolejnym szczebelki tej klasyfikacji podatki inne, czyli podatek od posiadania psa, który obecnie został przemianowany na opłatę; podatek od środków transportowych; podatek od czynności cywilnoprawnych; a także podatek od gier.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.