Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Ekonomia > Jak oblicza się płacę minimalną?

Jak oblicza się płacę minimalną?

Płaca minimalna w ekonomii jest to minimalna stawka jaką pracodawca musi nam wypłacić za pracę na pełnym etacie. Jednak jak to bywa z reguły w praktyce, nie ma ona wiele wspólnego z teorią. Płaca minimalna, chociaż teoretycznie powinna być na tyle wysoka, aby mogła się z niej utrzymać cała rodzina, to jednak wcale nie wynosi tyle, by można było z niej wyżyć. Pracodawcy bowiem często zawyżają stawkę płacy, przez co w teorii odpowiada ona standardom ustalonym przez płacę minimalną, jednak w rzeczywistości dostajemy o wiele mniej. Od płacy minimalnej bowiem, czyli od stawki jaką możemy dostać za pracę, odejmuje się różnego rodzaju składki i podatki. W ten sposób staje się ona jeszcze niższa. Do tego, pracodawca dolicza różnego rodzaju premie, których nie musi wypłacać pracownikowi, bowiem są one dodatkiem do pensji w wyjątkowych okazjach ustalanych przez pracodawcę. W ten sposób wielkość płacy minimalnej jest zachowana, pracownik dostaje jednak o wiele mniej, a pracodawca nie musi płacić wysokich podatków.

Zarabiamy mało, więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby podnieść stawkę płacy minimalnej. W ten sposób pracodawca będzie zobligowany do tego, aby wypłacić nam tyle, ile się nam należy. W rzeczywistości jednak nie jest to takie proste jak się wydaje, bowiem podniesienie stawki minimalnej jest bardzo problematyczne, rząd zaś nie ma ochoty stwarzać sobie niepotrzebnych problemów.

Płaca minimalna powinna być na takim poziomie aby było się w stanie utrzymać rodzinę. Jednak tutaj teorii daleko do praktyki, bowiem należałoby rodzinę postrzegać bardzo indywidualnie. Mamy bowiem różnorodne rodziny, jedne są wielodzietne, inne zachowują podstawy system czyli rodzice plus dziecko. Jednak jak małżeństwo, które posiada piątkę dzieci może utrzymać się za minimalną płacę, z której jeszcze zostały poodliczane wszystkie możliwe składki? Nie jest to możliwe, więc pod tym względem teoria płacy minimalnej niesamowicie kuleje.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.