Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Podatki i ubezpieczenia > Jakie funkcje pełnią podatki?

Jakie funkcje pełnią podatki?

Płacenie podatków w naszym kraju jest oczywiście obligatoryjne i jest to obowiązek, który pełni sporo funkcji w naszym państwie. Z jednej strony są to funkcje, które mają całkowicie charakter obiektywny, jednak z drugiej strony są one dostosowywane do zmieniającego się ustroju czy stanu społeczeństwa i gospodarki, dlatego też ulegają nieustannym w zasadzie przeobrażeniom. Jednak istnieją podstawowe funkcje podatków, które można ograniczyć do czterech głównych. Jest to na pewno funkcja fiskalna, regulacyjna, a także stymulacyjna i informacyjna.

Funkcja fiskalna, czyli inaczej dochodowa sprowadza się do tego, że płacony podatek odgrywa istotną rolę, będąc podstawowych rodzajem dochodów budżetu państwa. Jest o tyle to ważna funkcja bowiem rozmiary dochodu podatkowego przewyższają znacznie wpływy z innych racji jak opłaty, cła czy różnego rodzaju pożyczki.

Funkcja regulacyjna polega głównie na kształtowaniu dochodu i majątku, które są w dyspozycji podatników. Akceptowana jest w niemal każdym warunku społecznym, jak i politycznym. W ten sposób, dzięki podatkom dochodzi do redystrybucji dochodu i majątku narodowego między podatnikami.

Funkcja stymulacyjna opiera się głównie na wykorzystywaniu instrumentów podatkowych, co z kolei ma na celu wywarcie wpływu na warunki w jakich działają jednostki i na kierunki oraz tempo ich wielobiegunowego rozwoju.

Funkcja informacyjna polega głównie na tym, że realizowane są wpływy podatkowe ogółem, a także z konkretnego, określonego podatku dostarcza informacji o różnorodnych prawidłowościach, a także nieprawidłowościach które dotyczą przebiegu różnego rodzaju procesów gospodarczych w państwie.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.