Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Podatki i ubezpieczenia > Jakie płacimy składki ze swojej wypłaty?

Jakie płacimy składki ze swojej wypłaty?

Jak wiadomo, zarabiając pieniądze, zupełnie czego innego oczekujemy, a co innego wychodzi w praniu. Szczególnie w kwestiach finansowych, bowiem inne pieniądze są nam obiecywane, a zupełnie inne pieniądze otrzymujemy do ręki, lub na swoje własne konto bankowe. Cały problem wynika z tego, że płaca brutto, to nie to samo co płaca netto i każda z nich może się od siebie diametralnie różnić. Wszystko za sprawą ogromu różnego rodzaju składek i potrąceń, które mamy w obowiązku uiszczać z każdej swojej comiesięcznej wypłaty. Co wchodzi w zakres tych różnego rodzaju składek?

Przede wszystkim, z naszej wypłaty są nam potrącane składki emerytalne. Jest to bardzo istotne, bowiem dzięki tym składkom Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacać emerytury. Idąc więc tym tokiem, my pracujemy na emerytury pokoleń starszych, zaś dopiero nasze dzieci zapracują na naszą emeryturę. Wszystko ma ze sobą powiązanie. W niektórych firmach czy przedsiębiorstwach, z wypłat pracowników niższej rangi, potrącane są również składki emerytalne dla prezesów i dyrektorów danego przedsiębiorstwa.

Składki ubezpieczeniowe na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Jest to niesamowicie ważna składka, bowiem dzięki niej nasze leczenie oraz opieka lekarska, czy dostęp do publicznych przychodni jest dla nas całkowicie bezpłatny, podobnie jak bezpłatne powinno być leczenie. Dlatego też składki te odgrywają spora rolę w naszym funkcjonowaniu i nie musimy już się przejmować tym, że nie mamy pieniędzy na lekarza w momencie choroby.

Są to tylko niektóre składki potrącane z naszej pensji. Może ich być oczywiście o wiele więcej, bowiem zdarza się, że płaca brutto o wiele się różni od płacy netto. Jednak należy się z tym pogodzić, bowiem część składek odciąganych z naszych pensji jest naprawdę bardzo istotna i przemyślana.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.