Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Ekonomia > Makroekonomia i jej funkcje

Makroekonomia i jej funkcje

Ekonomia dzieli się na wiele poddziedzin, które maja na celu jeszcze dokładniejsze badanie rynku, gospodarki oraz segmentów państwowości. W ten sposób eksperci z różnych dziedzin są w stanie jeszcze lepiej dostosować funkcjonowanie państwa do jego potrzeb, aby w ten sposób całość stanowiła bardzo zgrany zlepek poszczególnych działań. Jedną z dziedzin ekonomii, która odgrywa bardzo znaczącą rolę w badaniu wszelkich prawidłowości występujących w gospodarce pod pojęciem całościowym, jest niewątpliwie makroekonomia.

Makroekonomia ma na celu posługiwanie się wielkościami agregatowymi. W skrócie chodzi tutaj o wielkości zbiorcze, oraz wszystkie te które dotyczą całej gospodarki. W ten sposób możemy przejść od ogółu do szczegółu i jeszcze lepiej zastanowić się nad potrzebami państwowej gospodarki. Makroekonomia, jak każda dziedzina, która pomaga funkcjonować państwu, posiada swoje własne funkcje, zgodnie z którymi stara się działać.

Pierwszą funkcją jest funkcja teoriopoznawcza. Jak sama nazwa wskazuje, makroekonomia poprzez tą funkcję ma za zadanie poznać, opisać, wyjaśnić, a także przewidzieć różnego rodzaju prawidłowości, które występują w zjawiskach i procesach gospodarczych. Drugą istotną funkcją jest funkcja aplikacyjna czyli chodzi tutaj o dostarczanie wskazówek zgodnie z którymi powinno się kształtować procesy gospodarcze. Kolejną funkcją jest funkcja światopoglądowa, opierająca się na zrozumieniu, bowiem tylko dzięki niemu jesteśmy w stanie formułować sądy wartościujące które dotyczą różnego rodzaju celów i stanów gospodarki. Czwartą funkcję stanowi funkcja prognostyczna poprzez którą makroekonomia ma za zadanie uprzedzanie występowania określonych zjawisk gospodarczych, np. różnego rodzaju kryzysów, aby łatwiej było się z nimi zmierzyć.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.