Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Ekonomia > Paradoksy w ekonomii

Paradoksy w ekonomii

Choć zdawać by się mogło, że ekonomia jako nauka powinna być spójna i teoretycznie działać i funkcjonować bez zarzutu, to jednak zdarzają się i w jej realiach różne paradoksy, związane z funkcjonowaniem rynku, gospodarki czy całego systemu gospodarczego. W ten sposób możemy spotkać się w swoim życiu z różnymi zagadnieniami, które przeciwstawiają się z tym, co dzieje się w praktyce. W ekonomii możemy wyróżnić trzy różne paradoksy, które jednak przewijają się przez wiele zagadnień z nią związanych.

Pierwszym paradoksem jest paradoks Veblera. Nazwa pochodzi od jego twórcy, który jako pierwszy zauważył zależność, że gdy coś jest tanie, to nie ma na to popytu, oczywiście odejmując od tego produkty, które są niezbędne do życia i na które z reguły popyt jest cały czas. Inna nazwa tego paradoksu, to paradoks prestiżu. Związany jest on z tym, że gdy produkty robią się coraz tańsze, producent traci na nie popyt ze strony konsumentów. Im coś tańsze, tym bardziej nie chcemy tego mieć. Spowodowane jest to tym, że każdy człowiek chce nabywać rzeczy, które są prestiżowe i ekskluzywne w jakimś stopniu, a co za tym idzie – drogie. Jest to szczególnie widoczne w kwestiach sprzedaży markowych ubrań i gadżetów.

Kolejnym paradoksem jest paradoks spekulacyjny. Jest on najbardziej widoczny, kiedy pojawia się jakaś spekulacja dotycząca wzrostu ceny danego produktu. W tym momencie pojawia się tłum chętnych, którzy chcą dany produkt posiadać, a więc zgodnie z tym wzrasta popyt na dany towar. Jeśli wzrasta popyt, to wzrasta i cena na dane dobro. W ten sposób spekulacja staje się prawdą. Jest to chwyt często stosowany przez agencje reklamowe.

Trzeci paradoks również jest związany z ekonomistą. Nazwany paradoksem Giffena stanowi odwrotność popytu. Chodzi głównie o to, że jeśli ceny produktu nagle wzrastają, wtedy zmniejsza się na niego popyt. Oczywiście nie działa to przy dobrach niższego rzędu, bowiem w momencie kiedy zdrożeje chleb bądź ziemniaki, my i tak będziemy kupować te produkty, gdyż są nam one niezbędne do życia, a co za tym idzie, popyt na nie będzie nieustanny.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.