Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Ekonomia > Pięć faz życia bezrobotnego

Pięć faz życia bezrobotnego

Bezrobocie jest to problem niesamowicie złożony. Dotyczy zarówno czynników fizycznych, związanych z aktualnym rynkiem pracy, bądź systemem, a część to czynniki związane z naszą psychiką i tym w jaki sposób sobie radzimy w momencie kiedy pozostajemy bez pracy. W psychologii wyróżnić możemy pięć faz życia bezrobotnego. Największym problemem tego bezrobotnego stanu psychicznego jest to, że niekoniecznie sprzyja on poszukiwaniom związanym z pracą.

Pierwsza faza zaczyna się jeszcze w momencie posiadania przez człowieka pracy. Charakteryzuje się tym, że pracownik czuje pewna obawę przed tym, że pracę może stracić. Staje się więc nerwowy i jego życie jest niesamowicie stresujące. Jednocześnie robi się pobudzony i robi wszystko co może, aby pracę zatrzymać, bowiem strach przed jej stratą jest niesamowicie deprawujący.

Druga faza rozpoczyna się, kiedy człowiek już straci pracę. Jest to faza szoku. Przede wszystkim nie jesteśmy w stanie uwierzyć w to, że straciliśmy pracę. Człowiek wtedy żyje w nieustannym lęku. Czuje się upokorzony, pokrzywdzony oraz boi się o to co go czeka, jest pełen obaw względem czekającej go przyszłości.

Trzecia faza zmienia diametralnie podejście człowieka bezrobotnego. Jest to bowiem faza optymizmu. Bezrobotny zakłada, że jego problemy są całkowicie chwilowe, zaś problem z brakiem pracy jest chwilowy i po jakimś czasie na pewno minie. Wtedy wydaje się nam że znalezienie pracy nie będzie takie trudne, staramy się więc znaleźć dla siebie jakieś zajęcie.

Czwarta faza rozpoczyna siać spustoszenie w naszym życiu kiedy zbyt długo pozostajemy bez pracy. Pojawia się wtedy pesymizm, nie myślimy zbyt racjonalnie i czujemy całkowitą rezygnację. Nie mamy nawet ochoty na poszukiwania pracy. Niesprzyjające mogą być w tej fazie również problemy finansowe będące źródłem braku środków do utrzymania się.

Piąta faza to już faza krytyczna. Człowiek czuje kompletną bezsilność i izoluje się od otoczenia. Jest bardzo ważne, aby wtedy starać się pomóc bliskiemu, który znalazł się w takiej sytuacji bowiem zbyt długie trwanie w tej fazie może doprowadzić do depresji i całkowitego załamania nerwowego.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.