Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Podatki i ubezpieczenia > Podatki od towarów i usług

Podatki od towarów i usług

W państwie polskim istnieje dużo rodzajów podatków. Jedne są mniej, inne bardziej ważne, dlatego też na obywatelach państwa spoczywa uiszczanie ich. Jednym z tych ważniejszych podatków, który znacząco wpływa na cenę towaru bądź usługi jest podatek od towarów i usług. Jest to podatek od wartości dodanej. To podatek będący podatkiem pośrednim, który powinien – przynajmniej z założenia – w jak najmniejszym stopniu zmieniać cenę towaru bądź usługi, które to podlegają opodatkowaniu. Wszystko za sprawą jego przerzucalność na kolejne fazy obrotu danym produktem.

Warto zwrócić uwagę na to, co podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przede wszystkim takiemu podatkowi podlega odpłatna dostawa różnego rodzaju towarów, a także wszelkie odpłatne świadczenia danych usługi na terytorium naszego kraju. Oprócz tego podatkiem muszą być okraszone eksport oraz import towarów. Do tego opodatkowaniu podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, jak i wewnątrzspólnotowa dostawa wszelkiego rodzaju towarów.

Jeśli chodzi o podatników tego rodzaju opodatkowania to są nimi przede wszystkim osoby prawne, sprawujące działalność gospodarczą, posiadające własne przedsiębiorstwo. Obowiązek płacenia tego podatku jest niezbywalny również dla różnych jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej, a dla osób fizycznych, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel, czy różne rezultaty takiej działalności. Z podatku zwolnione są natomiast organy administracji publicznej.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.