Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Ekonomia > Popyt i podaż pracy

Popyt i podaż pracy

Oprócz tego, że popyt i podaż to pojęcia związane z relacjami między producentem, a konsumentem, są one również widoczne w innych szczeblach gospodarki. Istnieje bowiem coś takiego, jak popyt i podaż pracy. Są to dwa zagadnienia odgrywające bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu rynku pracy w naszym kraju.

Podaż pracy jest o wiele bardziej skomplikowana, niż popyt pracy. Podaż pracy bowiem jest zależna w dużej mierze od wzrostu poziomu realnych płac. W ten sposób zwiększa się liczba pracowników na rynku pracy, jednak przy założeniu, że pozostałe czynniki pozostają bez zmian. Czyli idąc tym tokiem rozumowania, podaż pracy to liczba miejsc pracy, jakie w danym czasie są w stanie zaoferować pracodawcy. Opiera się jednak głównie na tym, że przy wyższych stawkach, większa liczba pracowników jest w stanie pracować przy niższych stawkach. W ten sposób na podaży pracy korzysta głównie pracodawca, a nie pracownik, bo mimo że podwyższa on stawkę, dajmy na to godzinową, pracy, to jednak znajdzie się sporo pracowników, którzy będą pracowali po niższej cenie.

Jeśli chodzi o popyt na pracę, to jest on związany z zainteresowaniem na dany rodzaj pracy w danym czasie, przy określonych jasno warunkach. Jest on jednak zgłaszany przede wszystkim przez pracodawców. Ogłaszają oni bowiem co jest aktualnie najbardziej potrzebne na rynku. Dobrze jest więc przeglądać poszczególne oferty pracy, aby w ten sposób być na bieżąco z wszystkimi stanowiskami pracy, oraz by wiedzieć na jakich aktualnie pracowników jest największe zapotrzebowanie. Istotne jest to, że to pracownik oferuje swoją pracę pracodawcy, który płaci za wykonanie określonego zlecenia. Pracodawca oferuje jedynie miejsce wykonania i opłacenia danej pracy.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.