Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Podatki i ubezpieczenia > Składki ubezpieczeniowe

Składki ubezpieczeniowe

W swoim życiu człowiek płaci sporo różnego rodzaju składek ubezpieczeniowych. Część z nich jest mu potrącana z pensji, jest raczej obligatoryjna i obywatel nie ma na to większego wpływu, zaś część może płacić dobrowolnie i sam wybrać na jakie składki się zdecyduje, a na jakie raczej nie. Jakie więc wyróżniamy składki ubezpieczeniowe i czym się one od siebie różnią?

Ogólnie składka ubezpieczeniowa to kwota pieniędzy, jaką to ubezpieczający się przekazuje jakiejś firmie ubezpieczeniowej w zamian za udzieloną przez nią ochronę. Oczywiście kwota takiej składki jest zależna od tego z jakim ubezpieczeniem mamy do czynienia, od tego jaka jest suma ubezpieczenia, oraz ile ono właściwie trwa, a także wszystko uzależnione jest do wieku, płci czy aktualnego stanu zdrowia ubezpieczonego.

Z naszej pensji potrącane są składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi tutaj o coś co wraz z pomocą społeczną jest podstawowym instrumentem polityki socjalnej państwa. Ze względu na zakres świadczeń wyróżnia się ubezpieczenia emerytalne czyli będące comiesięczną wypłatą świadczeń określonej kwoty wszystkim tym obywatelom, którzy osiągnęli wiek emerytalny, oraz ubezpieczenie rentowe czyli te, będące comiesięczną wypłatą określonej kwoty tym obywatelom, którzy na podstawie odpowiednich orzeczeń są niezdolni do podjęcia jakiejkolwiek pracy.

Jeszcze inną formą składki ubezpieczeniowej są ubezpieczenia zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia. Składki na to świadczenie również są pobierane z pensji każdej osoby fizycznej, jak i prawnej. Są one pierwszorzędnym źródłem finansowania systemu. Obywatele są w tym wypadku obciążani składka ubezpieczeniową, która jest obowiązkowa i stanowi 9% dochodów osobistych i doprowadzana jest do instytucji ubezpieczenia zdrowotnego którą to w naszym państwie jest NFZ.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.