Jesteś tutaj: szybki-kredyt.biz.pl > Finanse i zarządzanie > Zarządzanie czasem

Zarządzanie czasem

Zarządzanie czasem to coś co powinno być umiejętnością każdego człowieka na ziemi, bowiem opiera się na planowaniu i systematycznym wykonywaniu określonych zadań, które przy okazji zmierzają do dosięgnięcia celów.

Kiedy zarządzamy czasem musimy zwrócić uwagę na liczne procesy, które są wymagane, jeśli chcemy osiągnąć wyznaczony cel w określonym czasie. I tym samym mamy do czynienia z wyznaczaniem celów: czyli identyfikacją działań, które muszą zostać wykonane dla osiągnięcia celów; następnie planowanie czyli estymowanie czasu potrzebnego dla wykonania poszczególnych działań; później podejmowanie decyzji o sposobie realizacji zadań; po tym następuje już realizacja czyli napisanie harmonogramu działań dla wykonywanych czynności, analizowanie ich kolejności, czasów trwania oraz wymaganych zasobów; po realizacji dochodzi do monitorowania czyli kontrolowanie osiągniętych wyników i ewentualna korekta celów.

Warto zauważyć, należy do najbardziej ograniczonych pewnymi normami zasobów. Bowiem nie tylko ogranicza go format ilościowy. Czas to zasób, który nie daje się cofnąć, ani składować, nie można zostawiać go sobie na później, ani zbierać, nie można go kupić za żadne pieniądze, pomnożyć, a co najgorsze nie jesteśmy w stanie go niczym zastąpić. Dlatego też zarządzanie czasem należy do tych najbardziej istotnych umiejętności każdego człowieka, która pomaga możliwie najrozsądniej wykorzystywać czas. W dalszym ciągu jednak największym problemem każdego człowieka, jest marnowanie czasu. Istnieją dwie podstawowe grupy uwarunkowań marnotrawstwa czasu. Ekonomia wyróżnia grupę czynników wewnętrznych, czyli tych zależnych od człowieka, zaś drugą grupą są czynniki zewnętrzne, które niezależną od ludzi i ich działań.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.